AACTA AWARD NOMINATIONS 

Best Film

Boy Erased

Breath

Cargo

Ladies In Black

Sweet Country

Best Indie Film

Brothers’ Nest

Jirga

The Second

Strange Colours

West of Sunshine

Best Direction

Joel Edgerton – Boy Erased

Simon Baker – Breath

Bruce Beresford – Ladies in Black

Warwick Thornton – Sweet Country

Best Lead Actress

Abbey Lee – 1% 

Rooney Mara – Mary Magdalene

Kate Mulvany – The Merger

Julia Ormond – Ladies in Black

Angourie Rice – Ladies in Black

Best Lead Actor

Ryan Corr – 1%

Lucas Hedges – Boy Erased

Damian Hill – West of Sunshine

Daniel Monks – Pulse

Hamilton Morris – Sweet Country

Best Supporting Actress

Elizabeth Debicki: – Breath

Natassia Gorey-Furber – Sweet Country

Noni Hazlehurst – Ladies In Black

Simone Kessell – 1%

Nicole Kidman – Boy Erased

Best Supporting Actor

Simon Baker – Breath

Fayssal Bazzi – The Merger

Russell Crowe – Boy Erased

Joel Edgerton – Boy Erased

Josh McConville – 1%

Best Feature Documentary

Ghosthunter

Gurrumul

Jill Bilcock: Dancing The Invisible

Mountain

Working Class Boy

Best Drama Series

Jack Irish

Mr Inbetween

Mystery Road

Rake

Wentworth

Best Telefeature Or Mini Series

Dead Lucky

Friday On My Mind

Picnic At Hanging Rock

Riot

Safe Harbour

Best Comedy Program

Black Comedy

The Letdown

Nanette

Rosehaven

True Story With Hamish & Andy

Best Entertainment Program

Gogglebox Australia

Hard Quiz

Julia Zemiro’s Home Delivery

Little Big Shots

The Weekly With Charlie Pickering

Best Lifestyle Program

Better Homes And Gardens

The Checkout

Food Safari Water

The Great Australian Bake Off

Selling Houses Australia

Best Reality Series

Australian Survivor: Champions vs Contenders

Masterchef Australia

My Kitchen Rules

Real Housewives of Melbourne

The Single Wives

Best Children’s Program

The Bureau Of Magical Things

Grace Beside Me

Guess How Much I Love You

My Year 7 Life

The New Legends Of Monkey

Best Casting

Breath – Nikki Barrett

Friday on My Mind Episode 1 – Part 1 – Leigh Pickford

Riot – Allison Meadows

Sweet Country – Anousha Zarkesh

Best Online Video Or Series

BC Explained

Deadlock

Homecoming Queens

Kiki And Kitty

Small Town Hackers

Best Visual Effects Or Animation

Black Panther – Brendan Seals, Michael Perdew, Andrew Zink, Raphael A. Pimentel at Luma Pictures
The Lego Ninjago Movie – Fiona Chilton, Kim Taylor, Simon Whiteley, Matt Everitt, Gregory Jowle at Animal Logic;
Peter Rabbit – Will Reichelt, Simon Whiteley, Simon Pickard, Peter Stubbs, Jason Bath, Brian Lynch, Matt Middleton at Animal Logic;
Upgrade – Jonathan Dearing, Matt Daly, Angelo Sahin, Kate Bernauer, Aevar Bjarnason at Cutting Edge